סוגי ביטוח
מידע ביטוחי

במאמר זה נסביר מהו רכב המונע בגז, מהם התנאים להתקנת מערכת הסבה לגז, האם הגז בטיחותי, נמנה יתרונות מול חסרונות ונסביר אודות פוליסת ביטוח לרכב המונע בגז.

הגז שבו משתמשים ברכב המונע על גז מכונה גפ"מ (גז פחממי מעובה) והוא מורכב מגזי בוטאן ופרופאן. הגז משמש כיום כתחליף לבנזין בשל עלותו הנמוכה ופליטת מזהמים פחותה (רכב המונע בגז נחשב למכונית ירוקה – מכונית הטובה לסביבה). לגז תכונות בעירה הדומות לדלק הבנזין (92-95 אוקטן), בעל בעירה נקיה, נטול פיח ואינו מותיר משקיעים על חלקי הרכב (בוכנות, גלילם, שסתומים וכדומה).

מהם התנאים להתקנת מערכת הסבה לגז?

בכדי שתוכלו להסב את רכבכם לגז צריך להיות לכם מנוע בנזין. מערכת ההסבה לא מחליפה את מנוע הגז אלא מתווספת למערכת הקיימת והופכת בכך את הרכב לדו-דלקי – רכב היכול לפעול על גז או על בנזין לפי בחירת הנהג. במידה ותחליפו רכב, תוכלו להעביר את מערכת ההסבה לרכב החדש. עלות ההסבה היא 10-15 אלף ש"ח ויש לקבל אישור שינוי מבנה הרכב ממשרד התחבורה. אסור בשום אופן להתקין מערכת הסבת גז באופן פיראטי ויש לפנות אך ורק למתקין מורשה אשר יקבל בסוף ההתקנה אישור מנציג טכניון.

מה תפקידו של שסתום הבטיחות ברכב המונע בגז?

שסתום הבטיחות הינו חלק ממערכת ההסבה לגז ותפקידו לחסום את זרימת הגז כאשר הרכב מכובה או עובר לפעול על בנזין. בנוסף, השסתום מכיל בתוכו פילטר המסנן את הגז בטרם יכנס לווסת לחץ. שימו לב – צריך להחליף את הפילטר כל 15 אלף ק"מ. את מיכל הגז ניתן להתקין במקום הגלגל הרזרבי או לרוחב תא המטען (פעולה אשר מקטינה משמעותית את נפחו של התא).

מהם יתרונותיו של רכב המונע בגז לעומת השימוש בבנזין?

לשימוש בגז מספר יתרונות כאשר הבולט בהם הוא מחירו הזול של הגז – כשלושה שקלים לליטר גז לעומת חמישה שקלים לליטר בנזין. יתרונות נוספים הם: התקנה פשוטה ומהירה, מערכת נוחה לתפעול, ידידותי לסביבה, בלאי מופחת ועלות אחזקה שנתית זולה. לידיעתכם – ככל שרכב נוסע יותר קילומטרים, כך גדל יתרונו הכלכלי של הגז על פני דלק בנזין.

מהם חסרונותיו של רכב המונע בגז?

למרות יתרונותיו הברורים, לרכב המונע בגז יש גם מספר חחסרונות: קיים מספר נמוך של תחנות תדלוק גז ברחבי הארץ (בסה"כ 16 תחנות חוקיות), מיעוט מוסכים המתמחים ברכב שעבר הסבה, איסור חניה בחניונים תת קרקעיים והקטנת נפח תא המטען. בנוסף, אף אחד לא יכול להבטיח לנו שעלות הגז תמיד תישאר זולה ביחס לבזנין, כך שהכדאיות הכלכלית מוטלת בספק.

טופס הצעה עבור ביטוח רכב

ביטוח רכב

בטיחות רכב המונע בגז

למרות מה שניתן לחשוב, רכב המונע בגז נחשב בטוח כמו רכב המונע בבנזין ואף בטוח יותר. בארץ פועלים לפי התקן האירופאי אשר קובע כי על מיכל הגפ"מ ברכב להיות עשוי מפלדה העמידה בפני פגיעות פי 20 ממיכל בנזין. את המיכל מעבירים מבחני ריסוק המדמים תאונה ובודקים עמידות בפני טמפרטורות גבוהות במיוחד. כדאי לדעת – נקודת ההתלקחות של גפ"מ הינה 504 מעלות צלסיוס לעומת 222 מעלות של בנזין.

מהם ההבדלים בין ביטוח לרכב המונע בגז ופוליסת ביטוח רכב רגילה?

מבחינת כיסוי ותנאים אין כל הבדל. ניתן לרכוש ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג אשר יעניקו אותם כיסויים לרכב המונע בגז ורכב המונע בבנזין. ההבדל האפשרי היחיד הוא בעלות הפרמיה – כיוון שרכב המונע בגז נחשב בטיחותי יותר, ישנן חברות ביטוח אשר מוזילות את הפרמיה עבורו. חשוב לדעת – עלות הפרמיה עבור ביטוח לרכב המונע בגז לא אמורה להיות יקרה יותר מפוליסת ביטוח רכב רגילה. במקרה ונתקלתם בחברת ביטוח המשווקת ביטוח רכב במחיר גבוה במיוחד יש לפנות לחברות וסוכני ביטוח מתחרים ולערוך השוואה ביניהם.

ניתן לערוך השוואה באמצעות אתרי אינטרנט של חברות הביטוח השונות וסוכני ביטוח מורשים אשר מאפשרים גישה חופשית לתכני הפוליסה ואופן חישוב הפרמיה. כמו כן, אתר זה מאפשר לכם לקבל 4 הצעות מחיר עבור ביטוח לרכב המונע בגז, בחינם וללא כל התחייבות. מלאו את הטופס משמאל וקבלו הצעות מחיר מחברות וסוכנים מובילים עוד היום.

ביטוח לרכב מליסינג ביטוח רכב השוואת מחירים ביטוח רכב באינטרנט