תשואות קופות גמל
מידע נוסף
אתרים נוספים

על מנת לבחור קופת גמל משתלמת, שתניב את התשואה המקסימלית עבור דמי הפרישה שלכם, יש צורך לערוך השוואה מקיפה בין קופות הגמל השונות. במאמר זה נסקור מהם הפרמטרים החשובים לשם בחירת קופות גמל, וכיצד להשוות ביניהן.

קריטריונים להשוואת קופות גמל

בבואנו לבחון את קופות הגמל הקיימות, יש לבדוק מספר קריטריונים, כדלקמן: הראשון, השוואת תשואות קופות גמל בשנה החולפת, או בתקופה הסמוכה, עד כמה שניתן לראות. על ידי בחינה של מדד התשואה של קופות הגמל השונות תוכלו לקבל מעין תחזית או צפי לסיכויי התשואה של החסכונות שלכם, ולבחור על סמך הנתונים המשתקפים מתוך ההשוואה.

רובנו נרצה לבחור את קופת הגמל שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר במהלך השנה הקודמת, אמנם, אין בכך ערובה שהקופה תגיע לאותן תוצאות גם בשנה הבאה ואילך. לשם כך רצוי לבחון אחת ל12 חודשים את הישגי הקופה, לערוך שוב השוואה בין הקופות המתחרות, ולשקול מעבר בין הקופות, אם כי לא מומלץ לנייד את כספי החיסכון, היות ומדובר בהשקעה לטווח ארוך, וכל תזוזה עלולה להוות סיכון. כמו כן, תשואות קופות הגמל משתנות על פי רמת הסיכון של ההשקעה, ומצב שוק ההון בארץ באופן כללי.

הקריטריון השני להשוואת קופות גמל, הנו גובה דמי הניהול שהן גובות מכל לקוח ולקוח. בעקבות התחרותיות הענפה על כספי המשקיעים, גם קופות הגמל מאפשרות מרחב תמרון בדמי ניהול שונים. מנהלי קופות הגמל מודעים לתחרות הגוברת, ויעשו מעל ומעבר על מנת לשמר לקוח קיים, או לקלוט משקיע חדש, וצרכן נבון ידע לזקוף זאת לטובתו ולקבל הטבות בדמי הניהול.

אפיקי השקעה בקופות הגמל שונים בין בתי ההשקעות וגופים פיננסים, ולכן כדאי להבדיל בין קופות גמל במסלולים של מניות, מט"ח, נדל"ן ועוד, היות ולכל אפיק השקעה תשואה שונה, ותנודתיות נפרדת. השוואה צודקת תהא זו שתשווה באותו מסלול השקעה ובאותה תקופת זמן בלבד.

איך לערוך השוואת קופות גמל

מכוון שלכל בית השקעות או מנהלי קופת גמל יש אינטרס מובהק להראות את תשואות הקופה שלהם על הצד הטוב ביותר, ניתן להשתמש בכלי השוואת קופות גמל של גמל נט, שהוא האתר המוסמך מטעם משרד האוצר, ומציג את הנתונים הכי מדויקים שניתן לחזות בהם, במיוחד עבור הלקוח המתלבט, או מי שמעוניין לדעת מה הכסף שלו עשה עד עכשיו. במערכת גמל נט יש לבחור את המדדים שתרצו לבחון, שם הקופה, או קופות הגמל שתרצו להשוות ביניהן, ואת משך תקופת הפעילות הנחוצה לשם הסתכלות, כאשר הכלי מציג נתונים של 12 חודשים לפחות, כך למשל, תוכלו לבדוק תשואות קופות גמל 2012 ואילך,זאת בכדי להראות תשואה שנתית, ולמזער תנודתיות מטורפת של המשקיעים מקופה לקופה.

חשוב שתבחנו מספר הצעות מחיר בטרם תקבלו החלטה היכן יושקעו כספי החיסכון שלכם, אולם זכרו כי תמיד תוכלו להעביר את קופת הגמל שלכם לקופה אחרת, מבלי לפגוע בזכויותיכם. .

טופס הצעה עבור קופות גמל

קופות גמל
קופות גמל בניהול אישי קופות גמל דמי ניהול 10 קופות הגמל הרווחיות של 2009