סוגי ביטוח
מידע ביטוחי

שריפת הענק שפרצה בכרמל (דצמ' 2010) הסבה נזק ישיר הנאמד ב- 700 מיליון ש"ח, הרס של 50 אלף דונם אדמה ופינוי של 17 אלף אזרחים מביתם. בעקבות השריפה ביערות הכרמל, הנחשבת לשריפה הגדולה בתולדות המדינה, עולות שאלות רבות בנוגע לתחום הביטוחי. מי אמור לשלם עבור הנזק, האם המדינה תעניק פיצוי כספי ומה יעשו אלו שאים בידם ביטוח דירה? על כל אלו ועוד במאמר הזה.

שריפת הענק בכרמל גרמה נזקים קשים לטבע, לחקלאות, לבתים ועסקים, לתכולה, להפסד ימי עבודה, פגיעה במלונות ובתיירות, פגיעה פיזית ואף אובדן חיים – ונטען כי מימדי האסון האמיתיים יתבררו רק בהמשך. הממשלה הודיעה כי היא תעביר 60 מיליון ש"ח באופן מיידי לרשויות וליישובים שנפגעו ומשרד האוצר אמר כי גם אזרחים ללא ביטוח דירה יקבלו פיצוי, למרות שנכון לעכשיו לא הכריזו על השריפה בכרמל כאזור אסון ולכן לא ברור על איזה פיצוי מדובר.

נשאלת השאלה – מי אמור לפצות את האזרחים שנפגעו בעקבות שריפת הענק הכרמל ומה יעשו אנשים ללא ביטוח דירה או ביטוח מבנה? חברות הביטוח הכינו מערך מיוחד של שמאים ונצגי שירות אשר ערכוים לטפל בפניות הרבות. מבוטחים בעלי ביטוח דירה יכולים להפעיל את הפוליסה שלהם ולתבוע את חברת הביטוח בגין נזקי שריפה. במידה ורכשתם ביטוח דירה באמצעות סוכן ביטוח, יש לפנות אליו בכדי שזה ישלח אליכם שמאי להערכת שווי הנזק.

שימו לב – לא כל ביטוח דירה כולל בתוכו כיסוי עבור נזקי שריפה ולעיתים יש לרכוש ביטוח זה במסגרת כתבי שירות (תוספות והרחבות לפוליסה). בנוסף, יש לודא כי הביטוח מענקי גם כיסוי עבור נזקים תוצאתיים כמו אובדן ימי עבודה ופגיעה בהכנסות. בטרם תפנו לחברה המבטחת, רצוי לעיין בתנאי הפוליסה ולודא שיש לכם כיסוי בגין הנזק שנגרם לכם. במידה והפוליסה שלכם מעניקה כיסוי חלקי בלבד, ייתכן ותוכלו לתבוע את הרשויות המקומיות ואף את המדינה בתביעת נזיקין.

באופן עקרוני, אזרחים אשר סבלו מפגיעות בנכס וברכוש ואינם מבוטחים במסגרת ביטוח דירה יאלצו לשאת בנזק ולממן אותו מכיסם הפרטי. אם המדינה תכריז על השריפה בכרמל כאזור אסון, יוכלו האזרחים לתבוע פיצויים מהממשלה. אם האירוע יוגדר כחבלה על רקע לאומני או פעולת טרור, יקבלו האזרחים פיצוי במסגרת חוק מס רכוש וקרן פיצויים.

כיצד מחשבים את שווי הנזק? חברות וסוכני הביטוח שולחים שמאים אשר אומדים את שווי הנזק בהתאם לשני מדדים: נזק שנגרם למבנה עצמו ונזק שנגרם לרכוש. הנזק שנגרם למבנה מתחלק גם הוא לשניים: נזק ישיר שנגרם בעקבות השריפה ונזק עקיף שנגרם בעקבות עשן, פיח ונסיונות כיבוי.

טופס הצעה עבור ביטוח דירה

ביטוח דירה

השמאי יבדוק את רמת הפגיעה במבנה וביסודות. במידה ויש חשש להתחת שלד המבנה, יזמן השמאי מהנדס שיקבע אם יש להרוס את המבנה. האם נזקי השריפה יכולים למוטט את חברות הביטוח? למרות ששווי הנזק נאמד במאות מיליוני שקלים, אין סכנה לקריסת חברות הביטוח כיוון שהללו מבוטחות בעצמן אצל חברות ביטוח זרות במסגרת ביטוחי משנה. לסיכום, רצוי מאוד לרכוש ביטוח דירה מבעוד מועד ולא לחכות לאסון טבע שיזכיר לנו את חשיבות הכיסוי הביטוחי. כאשר רוכשים ביטוח דירה יש לודא שהוא כולל גם כיסוי נזקי שריפה ורצוי להוסיף כיסוי עבור רעידות אדמה. כל חברת ביטוח משווקת פוליסה מעט שונה ולכן חשוב לערוך השוואה ולחפש את את הפוליסה הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם.

ביטוח מבנה ביטוח תכולה אלו מוצרים ניתן להוסיף לביטוח תכולת דירה ביטוח דירה בעת שיפוץ ביטוח דירה שכורה