מסלולי השקעה
כלים למשקיע

מסחר בבורסה יכול להתבצע על ידי השקעה בניירות ערך באמצעות הבנקים או פתיחת חשבון בבית השקעות פרטי. כדאי להכיר את ההבדלים בין מסלולי ההשקעות ולהבין למי כל אחד מהם מתאים. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור

מסחר בשוק ההון שלא מתבצע באופן עצמאי מועבר בדרך כלל לידיים של יועצי השקעות בבנק, או לחברת השקעות פרטית. נכון להיום, הציבור בישראל שמשקיע בניירות ערך עושה זאת בדרך כלל באמצעות הבנקים.

כל לקוח של בנק גדול יכול לבקש לפגוש יועץ השקעות ולבדוק את אפשרויות התשואה בניירות הערך השונים. הבנקים מרוויחים מהעמלות על פעולות ההשקעה, בעוד הלקוח אמור לגרוף את התשואה. כמו כן, הבנקים גובים עמלות על דמי משמרת ועל פעולות כמו מכירה וקנייה של ניירות ערך. עמלות נוספות שמהן מרוויח הבנק כוללות עמלת הפצה, עמלת דמי ניהול ועוד.

לעומת הבנקים, בית השקעות מנהל חשבון סגור שמיועד להשקעות בלבד. זהו חשבון ללא כרטיס אשראי או פנקס שקים ולכן מטבע הדברים העמלות הנגבות בניהולו נמוכות משמעותית מאלו שגובה הבנק. החשבון משמש רק לפעולות רכישה ומכירה בשוק ההון ומהבחינה הזו הוא זול משמעותית בהשוואה לבנק.

טופס הצעה עבור ניהול תיקי השקעות

ניהול תיקי השקעות

פרמטרים לבחירת השקעה ומשיכה במקרה של פשיטת רגל

יועצי השקעות בבית השקעות מחליטים מה לעשות עם הכסף שלנו לפי מספר פרמטרים. ראשית, עליהם לקחת בחשבון את רמת הסיכון שנבחרת על ידי הלקוח. שנית, הם צריכים להתחשב בגובה ההשקעה ובאפשרויות התשואה. בנוסף, הם בוחרים איפה להשקיע את הכסף לפי המדיניות של בית ההשקעות עצמו.

חשוב לציין שנכסי הלקוחות הם לא חלק מההון של בתי השקעות. כל סכום כסף שמופקד על ידי הלקוח מועבר ישירות לחשבון נאמנות, שמופקד בבנקים חיצוניים. הנכס נרשם על שם בית ההשקעות במסלקת הבורסה מיד עם רכישת נייר ערך מסוים, אך עבור הלקוח שרכש אותו. זו הסיבה בגללה במצב של פשיטת רגל, כל לקוח של בית השקעות יכול לדרוש את הנכסים שלו חזרה ממסלקת הבורסה.

למי מתאים כל מסלול השקעות?

בניגוד לבנק, מנהל השקעות של בית השקעות פרטי לא חייב לבקש את אישור הלקוח בכל פעולה. מנהל התיקים מקבל אישור כללי לפעול בחשבון בהתאם למדיניות שנקבעה מראש, וכך מתאפשר לו לפעול במהירות בשוק הון דינאמי. בעוד יועץ ההשקעות בבנק מטפל בעת ובעונה אחת במאות לקוחות, מנהל התיקים של בית השקעות פועל לפי מדיניות סדורה ומעלה את הסיכוי להשגת תשואות גבוהות.

השקעה דרך הבנק מתאימה למי שעושה זאת בסכומים קטנים ובמקביל לחשבונות חיסכון. עם זאת, רוב האנשים שיש ברשותכם כספים נזילים לא ירצו לסגור אותם בפיקדונות קצרי מועד ובתכניות חיסכון. הם יעדיפו השקעה בתשואה גבוהה יותר לטווח ארוך וייהנו גם מעמלות נמוכות בבתי ההשקעות.

מהו ניהול תיקי השקעות ניהול תיקי השקעות למתחילים בניית תיק השקעות: עקרונות יסוד