מסלולי השקעה
כלים למשקיע

במאמר זה נסביר מהו ניהול תיקי השקעות, היכן ניתן לפתוח תיק השקעות ומה אתם צריכים לדעת לפני שמתחילו להשקיע בבורסה ובשוק ההון. תחום ההשקעות בארץ התפתח מאוד בשנים האחרונות – נוסף לו פיקוח ממשלתי ולמרות שמדובר בגוף פרטי חלים עליו חוקים של מוסד ציבורי לכל דבר ועניין.

מדוע צריך ניהול תיקי השקעות?

כאשר אנו מעוניינים להשקיע את כספינו בבורסה, עלינו לפנות לבית השקעות ולפתוח שם תיק השקעות. ניהול תיקים מתבצע ישירות בחשבון בנק ייעודי שנפתח במיוחד למטרה זו. לא ניתן לנהל את תיק ההשקעות מחשבון העובר ושב כיוון שפעולה זו תיצור כאוס ותהווה קרקע פוריה לטעויות.

מטרת ההשקעה בבורסה הינה הפקת רווחים והגדלת ערך הכסף עבור המשקיע. ההשקעה בבורסה כרוכה בסיכון מסויים כיוון שחלק מהכלים הפיננסיים אינם מבטחים לנו תשואה. מצד אחד אנו יכולים לא להרוויח ואף להפסיד את כל כספינו – ומצד שני אנו להפיק תשואה גבוהה במיוחד.

קיים מגוון רחב של מוצרים וכלים פיננסיים בהם ניתן להעזר בעת ההשקעה בבורסה לניירות ערך ובשוק ההון. חלק מהכלים המוכרים הם: אגרות חוב (אג"ח) מניות, מטבע חוץ (מט"ח), תעודות סל, קרנות פנסיה, אופציות, חוזים עתידיים ועוד.

מהי מדיניות השקעה בניהול תיקי השקעות?

מדיניות ההשקעה קובעת את גבולות ההשקעה בתיק של המשקיע. בעת פתיחת תיק השקעות יפגש המשקיע עם יועץ השקעות, וביחד הם יקבעו מהי מדיניות ההשקעה. תיק השקעות סולידי לדוגמה, יהיה תיק שרכיב ההשקעה במניות בו נמצא בטווח שבין אפס ל-15 אחוז – והיתר יושקעו באגרות חוב.

טופס הצעה עבור ניהול תיקי השקעות

ניהול תיקי השקעות

ממה מורכב תיק השקעות?

תיק ההשקעות מורכב כאמור ממדיניות ההשקעה שנקבע מראש, ומניירות ערך של אפיקי השקעה שונים – מניות ואג"ח. בעוד מניות נחשבות לבעלות סיכון גבוה – אגרות החוב נחשבות לאפיק השקעה בטוח יחסית. אגרות חוב מטעם המדינה, המכונות גם אג"ח ממשלתיות, נחשבות לאפיק ההשקעה הבטוח ביותר. המדינה מנפיקה אגרות חוב אלו בבורסה בכדי ללות כסף מציבור אזרחיה. אגרות חוב של חברות במשק, המכונות גם אגרות חוב קונצרניות, הן בעלות סיכון גבוה יותר מאשר אג"ח ממשלתיות - אך בעלות סיכון קטן יותר מאשר זה הטמון במניות.

מנהל תיק השקעות יתאם ציפיות עם הלקוח בהתאם למדיניות ההשקעה בתיק. מנהל תיק ההשקעות מקבל ייפוי כוח בחשבון הבנק של העמית, אך הוא יכול לבצע רק פעולות של קניה ומכירה, ואין באפשרותו למשוך כספים החוצה. בתמורה לעבדותו, מקבל מנהל תיק ההשעות עמלה מן הלקוח, אשר נגזרת מגודל התיק ולא מן הרווחים. כמו כן, עלך מנהל תיק ההשקעות לדווח ללקוח שלו מה בדיוק עשה עם כספו, היכן השקיע וכמה.

בכדי להיות מנהל תיק השקעות יש צורך ברישיון, אשר מושג לאחר שעוברים שש בחינות בסטטיסטיקה, כלכלה וחשבונאות, ניירות ערך ומכשירים פיננסיים, אתיקה מקצועית ועריכת ביצועים בתיקי השקעות שונים. דבר אחד חשוב שצריך לזכור לפני שבוחרים בית השקעות – תמיד יש לערוך השוואה מקיפה בטרם מחליטים היכן להשקיע סכומי כסף גדולים. אתר פיננסים עוזר לכם לקבל 4 הצעות עבור ניהול תיקי השקעות, בחינם וללא כל התחייבות. מלאו טופס קצר ונציגי בתי ההשקעות המובילים ייצרו עמכם קשר עוד היום.

מהו ניהול תיקי השקעות בניית תיק השקעות: עקרונות יסוד