כלים לחוסך

רילוקיישן – מעבר לצורך עבודה במידה זרה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה משמעותית של מעבר ישראלים לעבודה בחו"ל למספר קצוב של שנים. חלק מהעובדים הישראלים נשלחים על ידי חברות המעסיקות אתן בישראל לצורך עבודה בחברות האם או חברות בנות של אותה החברה בה מועסק העובד בישראל, חלק שני הינם עובדים מחפשים משרות באופן עצמאי במדינה זרה במטרה להעשרה מקצועית וגם כחוויה מעצבת.

הרילוקיישן הוא חלום של שכירים רבים במדינת ישראל, עצם המעבר למדינה זרה הינה חוויה מעצבת ובנוסף קיים בונוס כלכלי במשמעותי. לרוב השכר גבוה יותר ולצד הוצאות מחייה נמוכות מאשר בישראל ניתן לחסוך לא מעט כסף. שכירים אשר לא דואגים לתכנון קפדני של היבטי המיסוי עוד לפני המעבר לחו"ל עלולים לקבל דרישה לתשלום מס מרשויות המס בישראל. חיפוש באינטנרט של מדריך המס לביצוע רילוקיישן הינו דרך נכונה להתחיל את המסע להבנת מיסוי בינלאומי עבור כל אדם אשר הידע המיסוי שלו הינו לוקה בחסר.

עיקרי תיכנון מס ברילוקיישן

ראשית חשוב להבהיר, חישוב המס בישראל הינו על בסיס אישי כך שתושב ישראל יהא חייב במס בישראל גם על הכנסות שהפיק בעת שהייתו בחו"ל. ולפיכך עובד שיוצא לרילוקיישן לחו"ל חייב בתשלום מס וביטוח לאומי בישראל כל עוד הינו במעמד תושב, מוזר לא? גם לא חי בישראל וגם משלם מיסים. על מנת להימנע מתשלום מיסים למדינה ישראל. צריך לוודא כי העובד אינו נחשב במעמד "תושב" לפי הגדרת רשויות המס.

בחר אפיק חיסכון פנסיוני

קופות גמל
קרן השתלמות
קרן פנסיה
חיסכון פנסיוני

מיהו תושב ישראל על פי רשויות המס?

רשות המיסוי הגדירה את מבחן "מרכז חיים" לצורך קביעת המס, כאשר הפרמטרים הנמדדים במבחן זה הם: המדינה בה מחזיק העובד בית בבעלותו או בשכירות, בעלות על רכב, היכן גרים משפחתו, להיכן הם יוצאים לחופשות, היכן מתנהל חשבון הבנק וכמה ימים בשנה שהה בישראל . חשוב להבין כי החל משנת 2015 חלה תפנית בבדיקת מרכז החיים לצורך תשלומי המס. בעוד תפיסת רשויות המס בישראל בעבר הייתה כי ניתוק התושבות מישראל נעשה בהליך ממושך החל משנת 2015 המבחן ירד לארבע שנים. סוגיה זו עוד תעמוד למבחן וחיכוך בין העובדים שעשוי רילוקיישן ולבין רשויות המס ותעוצב מחדש על ידי בית המשפט. זהו נושה רגיש אשר רק לאחרונה הוגדר מחדש על ידי פסק דין תקדמיני שקבע מחדש את מרכז חייו של עובד במסגרת רילוקיישן שמשפחתו נשארה בישראל.

איך להימנע מתשלום כפל מס המדינה הזה ובישראל?

עוד לפני היציאה לעבודה בחו"ל חשוב להתייעץ עם רואה חשבון בעל ידע בתחום מיסוי בינלאומי אשר ידריך את העובד ומשפחתו כיצד לקבע שמקום מגוריהם אינו בישראל וכיצד לקבע הגדרות אלא גם עבור ביטוח לאומי. קיים שוני בין חלק מהמדינות ביבשת אירופה לבין ארה"ב ושוויץ אשר מקיימות אמנת מס עם מדינה ישראל ובהן מתקיים תהליך מיסוי שונה ומוסדר בחקיקה.

מרכיבים מרכזיים בייעוץ פנסיוני סוכן / משווק / יועץ. מי אלו?