כלי משכנתא
כלים נוספים

רגע לפני שאתם חותמים בשעה טובה על המשכנתא ונכנסים לביתכם החדש ברגל ימין, רצוי שתעשו בדק בית ותוודאו כי הנכס שאתם עתידים לרכוש אכן עומד בסטנדרטים שלכם ושל בעל מקצוע ויודע דבר. במאמר שלפניכם ריכזנו מספר סיבות לעריכת בדק בית על ידי גורם מוסמך.

א. כי אתם לא קונים "חתול בשק"

על מנת לבחון את הנכס יש לבצע בדק בית עוד לפני רכישתו. כפי שלא הייתם רוכשים מוצר יקר ערך מבלי לוודא כי אין בו פגמים מהותיים, הרי שכך יש לנהוג ברכישת דירה, לא כל שכן, בהתחשב בהוצאות המשכנתא הגבוהות ממילא, אם כן בדיקת הבית או הדירה מתבקשת כדי לאמוד את טיב הנכס ושוויו האמתי.

ב. כדי לוודא ליקויי בנייה

הן אם אתם עומדים בפני רכישת נכס חדש הישר מקבלן מוכר ובעל שם דבר, והן אם מדובר ברכישת דירה מ"יד שנייה" ואילך, רצוי לערוך את הבדיקה בהקדם האפשרי, כל עוד ניתן לפקח על ליקויי הבנייה, במקרה של דירה חדשה, או לשפץ ולטפל בליקויים מבעוד מועד. .

ג. ניהול משא ומתן אודות שוויו של הנכס

חשוב לא פחות לנהל משא ומתן בגין עלות הנכס, שהרי כל פגם שיימצא בעקבות בדק בית, עשוי להשפיע על שוויו, ומשמש כלי למיקוח, גם אם תבחרו שלא משתלם להוציא את הקניה לפועל (עדיף לדעת זאת מראש, לפני שתחתמו על המשכנתא והבירוקרטיה הממושכת), וכדאי לסכם מראש מי יישא בהוצאות עבור הבדיקה עצמה, בדומה לתשלום בגין בדיקת רכב טרם רכישתו.

אם מדובר על רכישת נכס לצורך השקעה, הרי שבאמצעות בדק הבית ניתן להעריך עד כמה משתלמת ההשקעה לטווח הארוך, כולל עלויות התיקון וההוצאות הנלוות לכך.

לסיכום, בין אם אתם רוכשים דירה לשימושכם הפרטי, ובין אם לשם השקעה, באמצעות מתווך, קבלן, או בעלי הדירה עצמם, בדק בית הכרחי לשם קבלת החלטה שקולה, על סמך הממצאים שיתגלו, ובתנאי שנעשתה על ידי גורם מהימן, המוסמך לכך. לאחר שהוחלט לרכוש את נכס את התהליך רכישת הדירה יש לעשות באמצעות עורך דין

טופס הצעה עבור משכנתא

משכנתא
מסלולי משכנתא פופולרים השוואת משכנתאות משכנתא לזוגות צעירים