כלי משכנתא
כלים נוספים

אף על פי שבמדינת ישראל אין חובה על פי חוק לקיים בדק בית, הרי שמדובר בהמלצה ראויה למדי אם ברצונכם לרכוש נכס, למטרת השקעה או מגורים.

מי שנוטה להאמין כי רכישת דירה חדשה מקבלן מפורסם מבטיחה קניית נכס מושלם שאין בו רבב, יתפלא לגלות שאין זה כך. למעשה, כל מבנה, בין אם חדש ובין אם לא, מחייב ביצוע בדיקה, והסבירות שיימצאו בו ליקויים ופגמים, גבוהה למדי. למה חשוב לעשות בדק בית לפני נטילת משכנתא, על כך נענה במאמר הבא.

רכישת נכס מלווה בהוצאות כבדות ושיקולים כלכליים ממילא, מכוון שכך, לא היינו מוכנים לרכוש דירה לפני שבדקנו את תקינותה, בדיוק כמו שאנחנו בודקים רכב לפני רכישתו, יש לוודא אילו פגמים יש לנכס כדי לשקול את נטילת המשכנתא בגינו.

אחרי שיצאנו מנקודת הנחה שלכל מבנה יש ליקויים, עלינו להיוועץ עם גורם מקצועי בדבר שיקום, ובמה מסכמות ההוצאות עבור התיקון. יש לבחון האם ניתן "לחיות בשלום" עם הליקוי, לדחות את התיקון למועד מאוחר יותר, או שמא הדבר משפיע על עלות וכדאיות רכישת הנכס.

השירות והבדיקה כרוכים בתשלום, על פי רוב יישא בהוצאות הבדיקה אותו בעל בית ייעודי, אך אם ניקח בחשבון שהבדיקה מהווה פרמטר שאין עליו עוררין לגבי סגירת העסקה, ההוצאה משתלמת.

במידה ותערכו בדק בית בטרם נטילת משכנתא מבנק כזה או אחר, תוכלו לשאת בדברים מול הרוכש, קבל או בעל בית פרטי, מה שלא תוכלו לעשות מרגע חתימה על חוזה וקבלת המפתחות.

אם אתם עומדים לפני קניית דירה ונטילת משכנתא, כמו כל זוג בתחילת דרכו, מוטב שתקדימו לעשות ותדרשו בדק בית לאומדן הנכס.

בעין מקצועית יוכלו לגלות ליקויים שלאדם מן השורה לא היו מתגלים, כגון דליפת גז, צנרת ישנה, אי עמידות ברעידות אדמה, ובכלל זה- בטיחותו של המבנה בו אתם עתידים לגור, לגדל משפחה, או להשקיע במסגרת השקעות בנדל"ן.

 

טופס הצעה עבור משכנתא

משכנתא
איך לבחור ביטוח משכנתא ומה זה מכסה לנו? לפני משכנתא- למה צריך בדק בית האם כדאי לקנות דירה ומה גובה המשכנתא