מסלולי חיסכון
כלים לחוסך

במאמר זה נסביר מהו חיסכון לילדים, האם כדאי לפתוח תוכנית חיסכון מסוג זה ולמה כדאי לשים לב כשבודקים תוכניות חיסכון שונות.

מהי תוכנית חיסכון לילדים?

תוכנית חיסכון מסוג זה היא למעשה חיסכון שההורים פותחים עבור ילדיהם. הורים רבים דואגים לביטחונם הכלכלי של ילדיהם, ורוצים להבטיח את עתידם ע"י חיסכון ייעודי מבעוד מועד. באמצעות פתיחת תוכנית חיסכון לילדים, יכולים הוריי הילד להבטיח כי בבוא העת יהיו לו האמצעים להגשים את חלומותיו.

תוכניות חיסכון לילדים נפתחים לרוב בשל הסיבות הבאות: מימון לימודים אקדמאיים במכללה או באוניברסיטה, טיול אחרי השירות הצבאי, מימון חתונה, רכישת דירה וזכאות למשכנתא ועוד סיבות שונות ומגוונות. כאשר פותחים תוכנית חיסכון יש לשים לב למספר פרטים חשובים:

גובה הריבית

בתמורה לסגירת הכסף בבנק לתקופה מסויימת, הבנק משלם לחוסך ריבית על הפיקדון. גובה הריבית משתנה בין תוכנית חיסכון אחת לשנייה ובין בנקים שונים, ולכן חשוב לערוך השוואה מקיפה בטרם מחליטים היכן לפתוח תוכנית חיסכון לילדים.

משך תקופת החיסכון

ככל שתקופת החיסכון ארוכה יותר – כך הריבית תעלה. כשבוחרים תוכנית חיסכון חשוב לבדוק מהו פרק הזמן המינימלי לסגירת הכסף בחשבון הבנק והאם יש אפשרות לפדות את הכסף לאחר תקופה מסויימת בנקודות יציאה שהוגדרו מראש.

טופס הצעה עבור תוכנית חיסכון

תוכנית חיסכון

סכום ההפקדה החודשי

כיוון שלא ניתן לצפות מראש את מצבכם הכלכלי בעתיד, ותמיד ייתכנו שינויים בהכנסה החודשית שלכם – רצוי להפקיד סכומי כסף קטנים כדי לא להכביד על עצמכם ולהתמיד בחיסכון לאורך זמן. אם יש לכם מספר ילדים, או שאתם מתכננים להביא ילדים נוספים בהמשך – רצוי להכניס גם נתון זה לשכלול הכללי ולהתייחס אליו כשמחליטים כמה להפקיד מדי חודש.

מתי להתחיל לחסוך

רצוי להתחיל לחסוך עם הלידה, כיוון שהחיסכון מתבצע בפרק זמן ארוך ומצטבר בסופו של דבר לכדי סכום משמעותי – אך ניתן כמובן לפתוח תוכנית חסכוןלילדים גם מספר שנים לאחר הלידה – הכל בהתאם לשיקול דעתכם ומצבכם הכלכלי הנתון.

עמלות

כאשר אתם בוחרים היכן לפתוח תוכנית חיסכון, חשוב שתדבקו בנוסף לאיכות השירות הניתנת בסניף הבנק שבחרתם גם את גובה העמלות הנגבות בעבור שירות זה. שימו לב שלא גבו ממכם עמלות ותשלומים מיותרים, דוגמת עמלת שורה, דמי משמרת וכדומה. לסיכום, חשוב להתאים בין צורכי החוסך ומטרותיו לבין תוכנית חיסכון שתענה על כל דרישותיו. בדקו היטב מה כוללת תוכנית החיסכון ולמה אתם מתחייבים בטרם תתחייבו לתוכנית זו או אחרת.

תוכניות חיסכון

קבל 4 הצעות וערוך השוואה עוד היום

תוכנית חיסכון שקלית חיסכון מנוהל פקדון מובנה