מידע לסוחר במט"ח
כלים למשקיע

שוק המטבע העולמי או שוק המט"ח הינו זירה בה נסחרים מטבעות בני המרה זה כנגד זה. עיקרו של שוק זה במסחר עתידי בין בנקאי במטבעות הראשיים - דולר ארצות הברית, יורו, ין, פרנק שווייצרי ולירה שטרלינג.

מהי עסקה במטבע חוץ?

בשוק מסורתי נקבע מחירן של סחורות בכסף או בעבר במתכות יקרות, ולעסקאות יש שני צדדים מוגדרים - קונה ומוכר. המוכר הוא בעל הסחורה (נפט, פחם, יהלומים) והקונה הוא בעל הכסף. בעת העסקה הסחורה עוברת מהמוכר לקונה והכסף בכוון ההפוך.

בשוק המט"ח המצב שונה מפני שהכסף הוא גם הסחורה וגם התשלום עבורה. לכן למרות שבדרך כלל מטבע היחוס לעסקה הוא הדולר האמריקאי למעשה העסקה היא עסקת החלפה. אין קונה ומוכר מוגדרים בעסקה משום שהקונה מטבע אחד מוכר את השני ושני הצדדים לעסקה גם קונים וגם מוכרים.

כיצד קניית מט"ח מתבצעת?

המסחר בשוק המטבע נערך ברובו אינו מתנהל בבורסות אלא בין הבנקים הגדולים בעולם ישירות בזירה מקוונת. כל אחד מהבנקים מציע את השער הטוב ביותר שהוא מוכן לקנות ולמכור בו מטבע אחד כנגד האחר וברגע שיש התאמה בין קונה למוכר מתבצעת עסקה. לקוחות הבנק מקבלים מחדר מסחר במט"ח של הבנק ציטוט מחיר עבורם התקף לאותו רגע בלבד וצריכים להחליט מיידית האם להסכים לעסקה בשער המוצע. העסקה מתבצעת בין הבנק ללקוח כאשר הבנק מתכסה בדרך כלל בעסקה הפוכה במסחר הבין בנקאי.

הרווח של הבנק הוא מפערים זעומים בין המחיר שהוא מציע ללקוח למחיר שהוא מקבל במסחר הבין בנקאי. פערים אלו נמדדים ביחידה הנקראת בעברית "פיפס". לדוגמה: לקוח מעוניין לרכוש מליון יורו כנגד דולר. הבנק מצטט ללקוח שער 1.1930 דולר ליורו לקניה ו 1.1927 דולר ליורו למכירה.

טופס הצעה עבור מסחר במט"ח

 מסחר במטח

הפער בציטוט זה הוא שלשה פיפסים. אם הלקוח מסכים לעסקה ורוכש מליון יורו בשער 1.1930 הבנק מיד רוכש בשוק הבין בנקאי מיליון יורו בשער 1.1929 יורו לדולר ומרוויח 100 = 0.0001 * 1000000 דולר

סוחרי מטבע פועלים במינוף הנחשב עצום יחסית לשווקים אחרים. המינוף הוא היחס בין כמות הכסף שאתה מוסר בפועל בעת הרכישה להיקף העסקה. מאחר ועיקר השוק הוא במסחר עתידי, כמות הכסף שצריך הרוכש לתת בעת הרכישה על מנת לרשום את העסקה (הנקרא בעברית "בטחונות" ובאנגלית margin) הוא יחסית קטן, ונע בין 1-5% משווי העסקה.

את שאר הכסף צריך הרוכש למסור בעת התממשות העסקה שיכול להיות ימים או שבועות מאוחר יותר. כתוצאה מכך, ניתן לעשות בשוק המטבע עסקאות במינוף גבוה, כלומר בהיקף הרבה יותר גדול מכמות הכסף שיש ברשותך, בין פי 20 עד פי 100 מהכסף שברשותך. על כן, היכולת להרוויח ולהפסיד סכומים גדולים בשוק המטבע הוא גדול מאוד. היו בעבר מקרים בהם בנקים הפסידו מאות מליוני דולרים כאשר פקידי הבנק בצעו מסחר בלתי מורשה במטבע חוץ[1]. לעתים מזהים סוחרי מטבע כי מטבע של מדינה מסוימת נסחרת בחסר או בעודף ונתמך או מדוכא באופן שיטתי על ידי הבנק המרכזי של אותה מדינה.

איך מתחילים לסחור במט"ח?

בשוק במט"ח קיימות היום מספר נרחב של חברות אשר מאפשרות לך באמצעות מערכות מסחר מתקדמות ונגישות לבצע השקעות ולסחור במט"ח באופן עצמאי. חשוב לזכור מסחר במטבע חוץ הינו מאוד ספקולטיבי ויכול לגרום להפסדים גדולים, המסחר מתאים לסוחרי מט"ח מקצוענים ובעלי ידע נרחב. מסחר יומי במטבע חוף הוא ניצול של תנודות קצרות מועד (פיפסים בשפת המקצוענים) ביחס בין שני שערי מטבעות. במסחר יומי במט"ח בא לידי ביטוי חוזקו של מטבע מסוים אל מול חולשתו היחסית של מטבע שני. לדוגמא: החלשות הדולר אל מול היורו. המטרה היא לאתר את המטבע החזרה ואת המטבע החלש.

אי התערבות בנק ישראל בשוק המט"ח – קונספציה מוטעית הכשרה ואימונים במסחר המט"ח – שבעת הטיפים שמונת המטבעות הסחירים בשוק המט"ח הכנה לפתיחת שוק הפורקס הלונדוני סקירת מט"ח שבועית סקירת מט"ח יומית חברות מסחר במט"ח פורומים למסחר במט"ח מסחר במט"ח יתרונות וחסרונות שעות המסחר במט"ח שוק המט"ח התזמון הוא הכל בשוק המט"ח מסחר במט"ח - הבנת הניתוח הפנדמנטלי ניהול סיכונים בשוק במט"ח