מסלולי השקעה
מידע למשקיע

כפי שציינו במאמר "מהו פיקדון מובנה – סטרקצ'ר", גם תחום זה, של קרנות נאמנות כספיות, הוא תחום חדש (יחסית) של השקעה סולידית עד חסרת סיכון באפיקים שקליים. אם אנו משקיעים המעוניינים להרוויח כסף, אך חוששים מסיכון, ולו הקטן ביותר – זה התחום שלנו.

מה קרן נאמנות כספית?

קרנות נאמנות כספיות, הידועות גם בשם קרן נאמנות שקלית, הינה קרן נאמנות לכל דבר, המשקיעה את כספינו באפיקים סולידיים, כמו אגרות חוב שקליות ופיקדונות שקליים, ולא במניות בורסאיות בעלות סיכון גבוה. השוני העיקרי בין פיקדון שקלי רגיל לבין קרן נאמנות כספית נעוץ בעובדה שלא מובטחת לנו כל תשואה – כלומר, יתכן שלאחר תקופת ההשקעה שלנו נהיה ללא רווח בכלל. חשוב לזכור, שבפיקדונות שקליים רגילים מצוינת לנו הריבית הודאית, ועל כן נרוויח בה לבטח.

היכן ניתן לרכוש קרן נאמנות כספית, ומה העלויות הכרוכות?

את קרן הנאמנות השקלית ניתן לרכוש בכל המוסדות הפיננסיים – מספר חברות ביטוח גדולות, כדוגמת מגדל, כל סוגי הבנקים, ובמיוחד בבתי ההשקעות הגדולים – אלטשולר שחם, אקסלנס נשואה, אי.בי.אי ועוד.

רכישת קרן נאמנות כספית איננה כרוכה בתשלום, אך ישנם דמי ניהול המגיעים לכ-0.15% לשנה. אם נרכוש קרן לתקופה בת פחות משנה, רוב הקרנות לא יגבו מאיתנו דמי ניהול כלל. המס על הרווח הריאלי, אותו נצטרך לשלם, מגיע ל20%, לעומת 15% על הרווח הנומינלי במק"מ – עובדה ההופכת משמעותית בתקופות של אינפלציה גבוהה.

יתרונות וחסרונות של קרן נאמנות כספית

יתרונות קרן הנאמנות הכספית, כאמור, דומים מאוד ליתרונות הפיקדון המובנה – קרן המבטיחה את סכום ההשקעה, גם במקרה בו ערך הכסף ירד בתום תקופת ההשקעה בגלל ירידת ערך האפיקים בהם בחרנו להשקיע בקרננו.

מלאו טופס והשוו הצעות מבתי השקעות מובילים

השקעות

כמו כן, אין עלות כספית לפתיחת קרן נאמנות שכזו, ואם נשקיע בה לתקופה של פחות מ-12 חודשים לא נשלם גם דמי ניהול קבועים – כלומר, לא נשלם דבר. בנוסף, ברוב המקרים, כאשר קיים רווח, הוא גבוה מן הרווח שהיינו מרוויחים בפק"מ רגיל – לעיתים הרווח אף כפול ומשולש. חסרונות קרן הנאמנות הכספית ברורים גם הם - שוב, כמו בפיקדון המובנה, אין אפשרות להפסיד מן הסכום הנומינלי, אך ניתן להפסיד מהסכום הריאלי – כלומר, במקרה בו ערך הכסף שלנו ירד אנו נקבל את מלוא סכום ההשקעה עם רווח אפסי, בעוד בכל פק"מ רגיל מובטח לנו אחוז מסוים של רווח. כמו כן, השקעה זו איננה מתאימה למשקיעים אוהבי סיכון, הרוצים להרוויח סכום "מכובד" מן ההשקעה, אפילו במחיר של איבוד הכסף.

מספר קרנות נאמנות כספיות בולטות והתשואה שלהן

אי.בי.אי ג'מבו כספית – קרנות כספיות של בית ההשקעות "אי.בי.אי", אשר נכסי הקרן מורכבים בעיקר מהשקעה במק"מים קצרי טווח אך גם באג"ח ממשלתי. קרן זו עשתה תשואה של 3.9% בשנה האחרונה - 0.2% יותר מן הממוצע באפיק זה.

אקסלנס פק"מ ג'מבו כספית – קרן נאמנות כספית של בית ההשקעות "אקסלנס נשואה", אשר כ-98% מנכסי הקרן מושקעים באפיקים שקליים כדוגמת הפק"מים, והשאר צמודי מט"ח. קרן זו עשתה תשואה של 1.36% מתחילת השנה. פסגות כספית שקלית – קרן נאמנות כספית של בית ההשקעות "פסגות", אשר הרכב נכסיה דומה מאוד להרכב של אקסלנס פק"מ ג'מבו כספית. קרן זו עשתה תשואה של 1.47% מתחילת השנה.

אלטשולר שחם כספים – קרן נאמנות כספית מבית ההשקעות "אלטשולר שחם", המשקיע את כל נכסיו בקרן זו (100%), באפיקים שקליים – פק"מים. קרן זו עשתה תשואה של 3.43% בשנה האחרונה. פריזמה כספית – קרן נאמנות כספית של בית ההשקעות "פריזמה". היא מעט שונה משאר הקרנות שצוינו לעיל מפני שהיא משקיעה אחוז מסוים מנכסיה במניות – כ2.1%. קרן זו עשתה תשואה של 1.43% מתחילת השנה.

לסיכום: ממש כמו פיקדון מובנה – סטרקצ'ר, גם קרן נאמנות כספית (שקלית), מתאימה לאותם משקיעים סולידיים, המעוניינים להרוויח מעט יותר מבפק"מ רגיל – אך לקבל את אותו ביטחון של חוסר היכולת לאבד את הכסף המושקע, הקיים בפק"מ.

השקעות - מילון מונחים מהי תעודת סל? קרן נאמנות כספית מהו מדד מהו בית השקעות כיצד לבחור בית השקעות