מידע לסוחר במט"ח
כלים למשקיע

כולנו שמענו ודאי, בהזדמנות זו או אחרת, על השקעות בכסף זר – להשקיע בדולר, להשקיע ביורו, הדולר בירידה, צריך לקנות, היורו עולה, מומלץ למכור – מה המשמעות של המושגים הללו??

מה זה מט"ח?

תחילה נציין כי משמעות הקיצור מט"ח הינו - מטבע חוץ – ומשמעו מסחר במטבעות זרים. החלופה הלועזית למילה מט"ח, המשמשת כמונח המקצועי לתחום, הינה "פורקס" (Forex) והיא קיצור של צמד המילים "פוריין-אקסצ'יינג'" (Foreign Exchange) – מסחר במטבע חוץ.

מסחר במטבע חוץ (מסחר במט"ח) משמעו קניית מטבע מסוג אחד, בסכום כסף נתון במטבע אחר, וכאשר מחיר המטבע אותו קנינו יעלה, הוא יהיה שווה יותר במונחי המטבע באמצעותו קנינו. בצורה פשטנית, אם נקנה יורו אחד במחיר של דולר אחד (נניח ששני המטבעות שווי ערך בשלב הקנייה), ולמחרת מחיר היורו יעלה, הוא כמובן יהיה שווה יותר מדולר אחד, המחיר בו קנינו את היורו.

כך נוכל למכור את היורו בסכום הגבוה ממחיר הקנייה – וההפרש יהווה את הרווח שלנו. במסחר במט"ח אנו למעשה סוחרים בשער המטבע ולא במטבע עצמו. בצורה זו השוק מורכב מכל סוגי המטבעות כגון הדולר האמריקאי, הדולר הקנדי, הין היפני, היורו האירופאי, הפרנק השוייצרי ועוד.

אם כך, איך סוחרים במט"ח?

מסחר במט"ח, פורקס, אינו מסובך כלל ואינו דורש ידע אקדמי בנושא או ניסיון של שנים בתחום. כל שאנו צריכים הוא להיות בני 18 ומעלה, ושיהיה לנו סכום כסף למסחר. השלבים לפעולת המסחר הם: - בשלב הראשון אנו צריכים לפתוח חשבון, בו נפקיד את כספינו לביטחונות. ביטחונות הינם כספים אשר מבטיחים את קיום העסקה שלנו, ומהווים אחוז נמוך ממחיר העסקה. קיימות חברות רבות המאפשרות לפתוח חשבון ולסחור במט"ח דרכן. חשוב לבדוק שהחברה דרכה נסחור תהיה מקצועית, רשמית ובעלת רישיונות מתאימים.

טופס הצעה עבור מסחר במט"ח

 מסחר במטח

בשלב השני עלינו להחליט באילו צמד מטבעות נרצה לסחור: דולר אל מול היורו, ין אל מול בדולר וכדומה. חשוב שנבצע "שיעורי בית" נאותים בכדי שנוכל לנבא אילו שערי מטבעות ירדו ואילו יעלו. - בשלב השלישי עלינו לקבוע את כמות המטבעות אותם נרצה לרכוש עבור העסקה העתידית. - בשלב הסופי, נפקיד את הביטחונות שלנו בחשבון שפתחנו – ואנו מוכנים לסחור במט"ח. באמצעות תוכנות מחשב מיוחדות, המסופקות ללקוחות החברות למסחר במט"ח, בהן פתחנו את חשבוננו, ניתן בזמן אמת לאורך כל שעות המסחר לעקוב אחר עסקאותינו, לסיימן בכדי לאסוף רווחים או למנוע הפסדים, לבצע עסקאות חדשות על סמך נתונים חדשים ועוד .

מהם היתרונות והחסרונות במסחר במט"ח?

יתרונות

  • אחד היתרונות הבולטים ביותר, ואולי היתרון המושך יותר מכל לסחור במט"ח, הינה העובדה כי במסחר זה כספינו מקבל מינוף, ו"ערכו" עולה פי כמה וכמה. כל משקיע יכול לבצע פעולות בשוק המט"ח השוות עד פי 200 מהסכום עימו הוא סוחר. התנודות של שער מטבע הינן זעירות ואינן מורגשות ביחס לתנודות של שוק המניות, לאורך פרקי זמן קצרים. מניות פעילות יכולות לנוע בשינויים של 5% ואף יותר מכך, בעוד שתנודות שער מטבע לעיתים רחוקות בלבד, עולות על 1%. בכדי למשוך קהל לשוק פיננסי זה מקבלים המשקיעים אפשרות להרוויח סכומי כסף גדולים יותר, על ידי מינוף כספם. פעולת מינוף זו "מבוטחת" על ידי אותם בטוחות אותם הפקדנו בחשבוננו ומהווים אחוז מזערי מהיקף המסחר בו אנו יכולים לסחור – כמתואר לעיל, בסעיף הקודם.
  • יתרון נוסף לחובבי ההשקעות הינו העובדה שמסחר במט"ח פעיל במשך 24 שעות ביממה – זהו מסחר בלתי פוסק, על כן קיבל את הביטוי “Twenty Four Seven”. חשוב לזכור כי ישנן שעות במהלך היום בהן היקף המסחר הוא גדול במיוחד, ובו הזדמנות הפקת הרווחים היא הגדולה ביותר. בנוסף היקף המסחר בפורקס הינו אדיר ומוערך בכ-4 טריליון דולר ביום.
  • העדר משפיעים בשוק. בשונה משוק המניות, בשוק המט"ח אין אלמנטים חזקים, שמסוגלים לגרום לתנודות גדולות בשוק או להניע אותו למגמה מסויימת. בשוק המניות, ענקית התרופות "טבע", יכולה להשפיע מאוד על מדד ת"א 25 בו היא משתתפת, וכל זאת לבדה. בשוק המט"ח, בגלל גודלו, אין גורמים המחזיקים אחוזים נכרים מהשוק.
  • עלות מסחר במט"ח - כתוצאה מהתחרות הגדולה שהתפתחה בשנים האחרונות בשוק המט"ח, העמלות המוצעות על ידי אותן חברות המקדמות מחסר במט"ח דרכן, הינן נמוכות והופכות את המסחר, מהיבט זה, לכדאי. חשוב לזכור, שלמרות העמלות הנמוכות, אל לנו להקל ראש בבחירת החברה דרכה נסחור.

חסרונות

  • אם הזכרנו את המינוף כיתרון, חשוב שנציין אותו גם כחיסרון. האפשרות למנף את סכום השקעתנו, מגדילה פי כמה את האפשרות שלנו להגדיל את הרווח. אך באותה הצורה, אפשרות זו מגדילה פי כמה את האפשרות שלנו להפסד עד לכדאי מחיקת כל הביטחונות. על כן, מומלץ לסוחרי מט"ח חדשים לסחור במינוף נמוך כמה שניתן בכדי להכיר את אפשרות זו – לטובה ולרעה.
  • מסחר במט"ח הינו מאוד ספקולטיבי. קיים קושי רב לחזות תנודות צמד מטבעות. ידוע לכל משקיע שההצלחה בניבוי עתיד השווקים הינו בעייתי וקשה עד מאוד. בשוק המט"ח צפי וניבוי זה קשה אף יותר.
מהו מסחר במט"ח אי התערבות בנק ישראל בשוק המט"ח – קונספציה מוטעית הכשרה ואימונים במסחר המט"ח – שבעת הטיפים שמונת המטבעות הסחירים בשוק המט"ח סקירת מט"ח שבועית סקירת מט"ח יומית חברות מסחר במט"ח פורומים למסחר במט"ח שעות המסחר במט"ח שוק המט"ח התזמון הוא הכל בשוק המט"ח מחשבות שצריך להיפטר מהן בדרך להצלחה בפורקס מסחר במט"ח - הבנת הניתוח הפנדמנטלי ניהול סיכונים בשוק במט"ח