מסלולי השקעה
כלים למשקיע

מהו תיק השקעות? ומהו הסיכון הטמון בו? תיק השקעות הינו מסלול פיננסי להשקעות, המורכב ממספר כלים כלכליים בהם כספינו מושקע כגון מניות, אגרות חוב, מטבע חוץ, קרנות נאמנות ועוד – בעלי סיכון גבוה יותר ופחות. בחירת השקעות שלנו מאוגדות ליחידה אחת המכונה "תיק" – ומכאן שם המסלול, "תיק השקעות". כבעלי ידע מצומצם בתחום, אנו שמים את תיק ההשקעות שלנו, ואת הכסף המושקע, בידיו של מנהל תיק השקעות. אותו אדם, בעל רקע מקצועי ובעל ותק וניסיון מוכחים בתחום, קובע את הרכב תיק ההשקעות שלנו בהתאם לאופיינו ורצונותינו.

תפקידו הפרטני יותר הוא לנתח, בעזרת הידע והניסיון שלו, את מצב השוק, את טווח ההשקעה המומלץ, את רמת הנזילות הנוחה ביותר ואת רגישות הסיכון בהתאם לדרישות הלקוח. מנהל תיק השקעות צריך לפרט בפנינו את הסיכונים והתשואות הקיימות בכל הרכב מניות אפשרי, כלומר, לתת לנו את מלוא המידע בכדי שנוכל לבחור בחירה מושכלת ובכך להפחית את הסיכון בהשקעה.

הסיכון הטמון בתיק השקעות הוא אותו הסיכון הקיים בהשקעה במנייה בודדת – הקושי לנבא את מצב השוק והכלים בהם בחרנו לתיק ההשקעות שלנו. גם המקצוען שבמומחים אינו יכול לנבא את עתיד השוק הכלכלי בצורה מושלמת, ועל כן, קיים חשש מירידת ערכו של תיק ההשקעות שבחרנו לעצמנו בעקבות ירידת אחד ממרכיביו – ירידת מניה, שינויים לרעתנו בשוק המט"ח, קרן נאמנות שירדה מסיבות אלו ואחרות וכו'.

חשוב לזכור שאותה החלוקה במרכיבי התיק מקטינה את הסיכון של התיק כולו לרדת. מנהל השקעות רצוי שיחלק את הרכב המכשירים הפיננסים ואופי המניות המרכיבות אותו, לעיתים באופי מנוגד , כך שירידה של מרכיב אחד תגובה "תבוטח" בעליה של מרכיב אחר.

ככל שמנהל התיק מקצועי יותר ובעל ניסיון וותק רבים יותר כך סביר שינבא את השינויים לטובתנו באחוזים גבוהים. אם כך, אנו מבינים שבחירת מנהל תיק השקעות הינה קריטית ביותר הדורשת בדיקה קפדנית של הנושא. כיצד נבחר את מנהל תיק ההשקעות שלנו? בחלק זה נציין מספר נקודות חשובות לבחינת איכות מנהל תיק ההשקעות שלנו:

טופס הצעה עבור ניהול תיקי השקעות

ניהול תיקי השקעות

ניסיון ורמת מקצועיות

אחד הפרמטרים לבחינת איכות מנהל תיק השקעות הוא מספר השנים שלו בתחום ניהול תיקי השקעות, המצביע על ניסיון וידע בנושא. חשוב לבדוק את ההישגים שלו בשנים עברו בטווח הארוך ובטווח הקצר. את בחינת הפרמטר הנ"ל נבצע לפי פרסומים באתרי אינטרנט או מידע הניתן לכל המעוניין בפתיחת תיק השקעות.

תשואות התיק לאורך זמן

חשוב לבדוק את הישגיו של מנהל התיק לאורך זמן, לבדוק את יציבותו, אל לנו להסתנוור מהצלחות בודדות ומהישגים מקריים. חשוב שמנהל תיק השקעות יהיה בעל עבר יציב, בעל הישגים והצלחות קבועות ואינן מקריות. בחינת מנהל התיק בתקופות של משברים כלכליים תהווה אינדיקציה מצוינת עבורנו. מוניטין חזק ויציב של מנהל תיק השקעות מצמצם את סיכון ההשקעות שלנו.

שקיפות

חשוב לנו, בתור משקיעי הכסף בתיק, לדעת במדויק ובאופן פרטני, את שיטת העבודה של מנהל התיק, את אסטרטגית בחירת הרכב התיק שלו ואת גודל הסיכון בכל מרכיב נבחר. אנו, כמשקיעים, צריכים לדעת ולהבין כל מרכיב על בוריו וכן את הסיכון הטמון בו. בנוסף חשוב שתהיה לנו גישה מיידית ועדכנית לכל המתרחש בכספינו בתיק ההשקעות, עליות וירידות ברווחי התיק, שינויים בהרכב התיק ולמעשה כל שינוי ולו הקטן ביותר שקורה בתיק ההשקעות שלנו. גישה זו תגיע אלינו באמצעות אתר אינטרנט ולכן חשוב שתהיה גישה נוחה ופרקטית לתיקינו המוצג (חשוב שיהיה "שירות תמיכה" יעיל בכל רגע נתון).

שירות

חשוב לא פחות, בבחירת מנהל תיק ההשקעות, הוא שירות יעיל, מהיר, אדיב ומרצה. היחס שנותן לנו מנהל התיק שלנו יאפיין את איכות וכנות המנהל. מנהל תיק טוב מייחס חשיבות רבה לקשרים שלו עם לקוחותיו. אם המנהל הוא בעל מספר רב של לקוחות, לרוב קיימת מחלקת שירות לקוחות זמינה הנותנת מענה לכל בעיה ושאלה של הלקוח.

דמי ניהול

כמובן שמנהל התיקים שלנו אינו מנהל את תיקינו בהתנדבות. חשוב שכל משקיע יבדוק את דמי הניהול של מנהל ההשקעות שלו. את דמי ניהול תיקי השקעות הקבועים ו את דמי הקניה והמכירה של מניות בתיק. אל לנו להיות מופתעים מכל סכום הנגבה על ידי מנהל ההשקעות ועל כן חשוב לשאול ולדעת כל פרט קטן בענייני דמי הניהול. חשוב לזכור שלעיתים כדאי לנו לשלם דמי ניהול גבוהים מעט עבור שירות טוב יותר, מוניטין חזק יותר, ולבסוף רווחים גדולים יותר של השקעותינו.

לסיכום, חשוב שנשכיל להשקיע את כספינו שעמלנו רבות עבורו, בצורה נבונה וחכמה באמצעות מנהל תיק השקעות, לאחר שערכנו מחקר מעמיק בבחירתו. כל הידע הנדרש לנו בבחירת מנהל תיק השקעות מפורסם באתרים של מנהלי ההשקעות, באתרים המספקים מידע בתחום ובעלונים המחולקים לכל המעוניין.

מהו ניהול תיקי השקעות מה עושים עם הכסף שלנו בבית ההשקעות? בניית תיק השקעות: עקרונות יסוד