מסלולי השקעה
מידע למשקיע

אחד התחומים שתופס תאוצה בענף ההשקעות בשנים האחרונות הוא תעודות הסל. בתי השקעות רבים מציעים לנו לרכוש או להשקיע בתעודת סל. מהי תעודת סל ומהם היתרונות והחסרונות בהשקעה כזו ננסה ללמד במאמר זה

מהי תעודת סל?

תעודת סל, כשמה כן היא, סל המכיל בתוכו מספר ניירות ערך הקיימים במדד, והמשקיע בתעודת הסל יכול להרוויח את תשואת עליית המדד כולו או להפסיד את ירידת המדד, מאידך. כלומר, בשונה מהשקעה במניה, הרווח וההפסד בהשקעה בתעודת סל נקבעים משינוי המדד כולו המכיל בתוכו את המניות הבודדות. כך תעודת סל צמודת מדד ת"א 100, מכילה בתוכה את ניירות הערך הנסחרים במדד ומשתנה לפי השינוי במדד.

מחיר תעודת הסל נקבע על ידי שני פרמטרים – מנפיקי התעודה, הקובעים את מחירה לפי נכס הבסיס אחריו עוקבת תעודת הסל, וכמובן, ההיצע והביקוש בשוק בה נסחרת התעודה. הריביות, התשואות, דמי הניהול ושאר הפרמטרים המשתנים ממדיניות תעודת סל אחת לאחרת וממנפיק אחד לשני ניתן לבחון בתשקיף המתפרסם לפני ההנפקה.

חשוב לציין שתעודות הסל הן צמודות למדדי המניות בעיקרן, כאמור, אך ישנן תעודות סל הצמודות למדדי מטבעות שונים – הדולר או היורו - למחירי סחורות למיניהן – כמו נפט וזהב – ולאג"ח ממשלתי.

היכן ניתן לרכוש תעודות סל?

כל תעודות הסל נסחרות בבורסה של ת"א והן ניתנות לרכישה בכל אמצעי המסחר הפיננסיים המוכרים – בנקים למיניהם ובתי השקעות כמובן. ניתן גם לרכוש באמצעי מסחר אלה תעודות סל מחו"ל – הצמודות למדדים בחו"ל, ולהינות מרווחים גדולים יותר במדינות בהן הכלכלה המתפתחת גוררת עליית מדד גדולה יותר. חשוב להבין שניתן לרכוש ולהשקיע בתעודות סל על ידי החברות המנפיקות עצמן, כמו בית השקעות מסוים, או דרך "מתווך" פיננסי, כדוגמת הבנק.

מלאו טופס והשוו הצעות מבתי השקעות מובילים

השקעות

יתרונות וחסרונות תעודת הסל

יתרונות וחסרונות תעודת הסל הם ברורים ביותר ודומים מאוד לאלה של השקעה בניירות ערך: בעקבות התחרות הגדולה שמתפתחת בענף ההשקעות בכלל ובתעודות הסל בפרט, דמי הניהול וקניית התעודה כרוכים בסכומים נמוכים, שלעיתים מבוטלים לגמרי על ידי המנפיק ונגבים באופן עקיף מן הרווחים. כמו כן, לתעודות הסל יש אפשרות לצבור ריבית גבוהה מרוב הריביות המובטחות לנו בחסכונות ופקדונות רגילים וישנה אפשרות להינות מחלוקת דיווידנדים, במקרים של רווחים, של מנפיקי התעודה.

תעודות הסל מאופיינות בנזילות גבוהה התורמת לגמישות ונוחות למשקיע, ומאפשרת קניה ומכירה בזמן אמת – דבר המתורגם לרווחים או לצמצום הפסדים. החיסרון המובהק וכנראה היחידי, כמו בכל תחומי ההשקעה בסיכון היא העובדה שכספינו אינו מובטח לנו. אנו יכולים לקנות במחיר תעודת סל במחיר מסוים ולמכור אותה במחיר נמוך יותר, ובכך לספוג הפסדים, שהיו יכולים להימנע באפיקי החסכונות והפקדונות.

מיהם הגופים המציעים תעודות סל?

ישנן מספר תעודות סל ידועות של מספר בתי השקעות ולהלן העיקריות: בית ההשקעות אקסלנס נשואה מנפיק את תעודת הסל "קסם" הצמודה למדדים שונים: קסם ת"א 25 ,הצמוד למדד ת"א 25, וקסם בנקים, הצמוד למדד הבנקים, במדדים הישראלים. ישנם קסם S&P500, הצמוד למדד האמריקאי כמובן, וקסם סין הצמוד למדד הסיני, במדדים הזרים. וכמו שציינו ישנם קסם זהב, קסם נפט וקסם סחורות בתעודות הסל של הסחורות.

יש את תעודת הסל "תכלית" של בית ההשקעות תכלית המכילה גם היא מספר תעודות סל ידועות כמו תכלית נפט ותכלית סילבר בתחום תעודות סל סחורות, ישנן תכלית 25 ותכלית נדל"ן15 בתחום תעודות הסל המקומיות ותכלית בריק וקנדה בתחום תעודות הסל הזרות.

חברת ניהול ההשקעות כלל פיננסים בטוחה, מבית היוצר של חברת כלל ביטוח, פנסיה ופיננסים הידועה, מנפיקה את תעודות הסל שלה הנקראות "מבט", ומכילות, בדומה למתחרות, את תעודות הסל בתחום התעודות המקומיות – מבט ת"א 25 – בתחום התעודות הזרות – מבט S&P500 – ובתחום מטבעות החוץ – מבט יורו ומבט דולר – ועוד רבות ומגוונות.

לסיכום: בדיוק כמו במסחר בניירות ערך, גם במסחר בתעודות סל, חשוב להתייעץ עם מומחה בתחום, לערוך סקר שוק ולבדוק את כדאיות המדד בו אנו מעוניינים להשקיע או לחילופין באיזה מדד מומלץ היום להשקיע את כספינו, חשוב לבדוק את גובה העמלות הנלקחות, את ביצועי החברה המנפיקה ותעודת הסל בשנים האחרונות ולזכור שגם באפיק זה של השקעה קיים סיכון.

השקעות צמודות מדד קרן נאמנות כספית מהי קרן נאמנות כספית